[Nameplate] Overcast ~ 36°F  
High: 44°F ~ Low: 32°F
Saturday, Dec. 20, 2014

Sikeston team sets records at the Jackson Invitational

Tuesday, May 11, 2004

(Photo)
Sikeston's Tommie Strong, right, and Bryan Branion, were part of the eighth grade boys 4X100 relay team.
JACKSON -- The Sikeston Junior High track and field team set several meet and school records at the Jackson Invitational held Saturday afternoon.

"This is the biggest meet we go to and it was a good way to end the season," said Sikeston coach Chris Hodgkiss. "We broke several meet and school records so I was very pleased with the way we ran."

Most of the records came in the eighth grade boys division where Sikeston took first in the 10-team field.

The 4x200-meter relay team of Dominic McCray, Brandon Wright, Brandon Washington and Bryan Branion, took first with a time of 1:38.18, good enough for a new school and meet record.

The 4x100 team of Dominic McCray, Bryan Branion, Brandon Washington and Tommie Strong also set a meet record of 47.00.

Chase Johnson finished first in the 800, setting a school and meet record with a time of 2:09.9.

Other first place finishers in the eighth grade boys division were Bryan Branion in the 100 and Tommie Strong in the long jump and triple jump.

The Sikeston eighth grade girls finished third but Martika Davis left her mark by setting a school record in the triple jump at 29'8 1/2," good enough for third place. She placed first in the long jump while also winning were Laura Atchison in the pole vault and the 4x200-meter relay team.

In the seventh grade girls division, Sikeston finished fourth with the 4x200 relay team the only winner in the division.

In the seventh grade boys division, Sikeston took fourth, seeing Michael Brown win the 100-meter hurdles and Timmy Hart the triple jump.

Dee Cox placed first in the long jump in the ninth grade boys division where the Sikeston team took fourth.

JUNIOR HIGH RESULTS

at the Jackson Invitational

7th Grade Girls

Individual results

100-meter dash

3.Jordan Rogers
5.April Allen

4 x 200 meter relay

1.Sikeston

1600 meter run

6.Mandy Moore

4 x 100 meter relay

2.Sikeston

400 meter run

5.Tia Atchison

8th Grade Girls

Individual results

75 meter hurdles

4.Chasidy Johnson
8.Ebony Banks

100 meter dash

2.Chasmon Herron
8.Alonda Harris

4 x 200 meter relay

1.Sikeston

Discus

8.Terasha Moore

4 x 100 meter relay

2.Sikeston

400 meter run

4.Ebony Banks

4 x 400 meter relay

5. Sikeston

Triple jump

3.Martika Davis

Long jump

1.Martika Davis

Pole vault

1.Laura Atchison
4.Katie DeLaRosa

7th Grade Boys

Individual results

100 meter hurdles

1.Michael Brown
4.Jared Brooks

100 meter dash

5.Timmy Hart

4 x 200 meter relay

2.Sikeston

Discus

8.Gabe McClung

1600 meter run

4.Steven Beydler

4 x 100 meter relay

2.Sikeston

Long jump

3.Jake Pratcher

800 meter run

7.Steven Beydler

400 meter run

2.Demitrious Jackson
5.Jared Brooks

200 meter run

7.Michael Brown

Triple jump

1.Timmy Hart

8th Grade Boys

100 meter dash

1.Bryan Branion
2.Tommy Strong

4 x 200 meter relay

1.Sikeston

Pole Vault

4.Clayton Mayfield
6.Justin Deere

High Jump

2.Brandon Washington
7.David Cody

4 x 100 meter dash

1.Sikeston

Long jump

1.Tommie Strong
3.Dominic McCray

Discus

2.A.J. Vanover
4.Tyler Dame

400 meter run

2.Brandon Wright
6.Terrance Wolford

800 meter run

1.Chase Johnson

200 meter run

1.Tommie Strong
2.Brandon Washington

Triple jump

2.Chase Johnson
5.David Cody

4 x 400 meter dash

2.Sikeston

9th Grade Boys

Shot put

3.Joe Moore

100 meter dash

3.Dee Cox

Discus

2.Joe Moore

Long jump

1.Dee Cox

1600 meter run

3.Aaron Klimmek
4.Jordan Roberts

800 meter run

4.Aaron Klimmek

3200 meter run

4.Jordan Roberts