[Nameplate] Fair ~ 30°F  
High: 48°F ~ Low: 41°F
Thursday, Nov. 27, 2014

Marshall elected as first mayor

Wednesday, April 9, 2003

SIKESTON - Mike Marshall will serve as Sikeston's first mayor elected at large under the city's Charter form of government, winning over Harry Sharp 1,311 to 766 in Scott County, and 92 to 57 for a total of 1,403 for Marshall and 823 for Sharp.

"I'm just delighted to win," said Marshall after hearing the results. "I'm looking forward to the next three years. We have a lot to do and just need to get to work."

"I haven't lost if Sikeston improves as a result of this election," said Sharp. "I've only lost if nothing changes."

Joining the council as ward representatives and expanding the council to a total of seven members will be James A. "Jim" Terrell, who won over Shad B. Old in Ward 2 248-205; and David H. Teachout who got 282 Scott County votes to Bart A. Grant's 109.

In other municipal elections in Scott County:

* Miner had two incumbents unseated on its Board of Aldermen.

Deloris Smith won over incumbent Donna L. Thomas for Miner's Ward 1 seat, 79-61; and Roberta M. Wills beat incumbent Tom Brock 74-58 in Ward 2. Phyllis Hepler, unopposed in her bid for a four-year term as Miner's city collector, netted 245 votes.

* In Benton, incumbents running unopposed received the following votes: Mayor Joe Stuckey, 65; Collector Beverly Riley, 77; Ward 1 Alderman Howard Bollinger, 24; and Ward 2 Alderman David Mack, 47.

* Incumbent Bill Cannon will continue to serve as Chaffee's mayor, beating challenger Hope Huey 145-31.

Unopposed Chaffee city council incumbents Ronald E. Davis (Ward 1), Wayne Held (Ward 3), and Tom Cunningham (Ward 4) received 17, 28, and 33 votes respectively from their wards' voters. Debra Eichhorn, unopposed in her bid for the Ward 2 seat, got 43 votes.

* Blodgett's three unopposed Board of Trustee candidates, Mike Riley, Ruby Ann Hurst and Jamie Wagoner, received 21, 20 and 21 votes.

* In Commerce, Lois Lee Huck Ramsey got 13 votes and Dwayne Vetter got 21 for the two available two-year Board of Trustee seats.

* In the Village of Kelso, the three candidates listed for the three Board of Trustee seats: Walter Seyer, Mary Ann Lumsden and Donald Reinagel, brought in 45, 45 and 43 votes respectively.

* Sammy Slipis won over Kevin Bridges in Morley's Ward 1, 37 votes to 7. Earl Woods Jr., who appeared alone on the ballot for the Ward 2 seat, got 27 votes.

* Oran also will see new faces on its Board of Aldermen. Challenger Bill Anderson edged out incumbent Jimmy Westrich for the Ward 3 seat 26-23; and Lori Todt will replace incumbent Barb Canady in Ward 4, getting 34 votes to Canady's 9.

Incumbent Ed Evans will remain as Oran's Ward 1 representative, beating challenger Jimmy Robinson 12-6. Incumbent Gil Roslen, running unopposed for another term as Ward 2's alderman, had 59 votes.

Oran voters also decided to authorize the Oran Fire Protection District Board of Directors to levy an additional tax of not more than 10 cents per $100 assessed valuation, passing the proposition 152-103.

* In Scott City, Norman Brant will replace incumbent Ronald W. (Ronnie) Gray as Ward 4 representative, having won with 38 votes to Gray's 20.

Jeff Curnell, unopposed on the ballot for the open Ward 1 seat, brought in 63 votes; and unopposed incumbents Cindy Uhrhan, Ward 2, and Robert E. Tyler, Ward 3, got 35 and 43 votes.

* Erv Arnzen Jr. will serve as director of the Northern Scott County Ambulance District's Sub-district 4, beating Ivan LaGrand 139-63.

* For the six-year Scott County Rural Fire Protection District Board term, voters selected Joel P. Evans with 121 votes over O'Neal (Pete) Wimberley Jr. with 61.

* There were no candidates listed for Diehlstadt's two Board of Trustee seats, Haywood City's two Board of Trustees positions or Vanduser's three two-year Board of Trustees seats.