[Nameplate] Mostly Cloudy and Breezy ~ 50°F  
Freeze Warning
Friday, Oct. 31, 2014

Sikeston boys place first at Kennett meet

Thursday, April 29, 2004

KENNETT -- For the last three years the Poplar Bluff boys track and field team has dominated the area. However, that all ended Tuesday night as Sikeston claimed the 14-team Kennett Invitational with 177 points, 14 better than Poplar Bluff's 163.

"It was a big win for us beating Poplar Bluff," said Sikeston coach Jerry Dement. "(Poplar Bluff) had not lost locally since 2001 so to beat like them was a big day for us.

Hopefully this gives us some confidence going into the conference and district meets."

Sikeston had several strong performances on the day, claiming first place in four events. Tyler Woodson won the 110 meter high hurdles at 15.0 while the 4 x 200 meter relay team also finished first with a time of 1:30.

Andy Croxford took first place in the shot put with a throw of 46' and Taylor Old took first in the discus at 131'.

While winning only four events, Sikeston took second place in 10 events helping the Bulldogs outscore the field.

In the girls side, Sikeston finished third behind Dexter and Poplar Bluff, despite losing Rachael Vining to injury in the first event.

"That took a lot of points," Dement said of Vining's injury. "We don't think it is too serious but we held her out of the rest of the meet."

Sikeston claimed one first place on the day with their 4 x 400 meter relay team crossing the line in 4:24.

"The girls are starting to come around," Dement said. "They are working real hard in practice and improving all the time. They have a good attitude.

"Our relay teams are really starting to improve and in our distance events Traci Jackson continues to get better from week-to-week."

Sikeston's varsity will compete in the Poplar Bluff Invitational Friday afternoon while the junior varsity will travel to Farmington this afternoon.

CAPE GIRARDEAU -- The Sikeston Junior High School track and field team took first in the Cape Relays Wednesday afternoon.

Sikeston's boys placed first in five events, highlighted by Chase Johnson setting the Sikeston eighth grade record in the 800 meter run with a time of 2:13.5. Other first place finishers were Bryan Branion in the 100 meter dash, Tommie Strong in the long jump and the 4 x 100 and 4 x 400 meter relay teams.

"Our boys ran extremely well," said Sikeston coach Chris Hodgkiss. "I'm very proud of Chase Johnson for setting the record in the 800 and our relay teams continue to improve."

In the girls division Sikeston finished third behind Jackson and Cape Central.

"Our girls had a really good day also," Hodgkiss said. "Jackson and Cape have really strong girls programs and we finished behind them."

The Sikeston girls had two first place finishers in the 4 x 200 meter relay team and Chasmon Herron winning the 100 meter dash.

Sikeston will compete in the Jackson Invitational Saturday at 10 a.m.

High School Track and Field

Kennett Invitational (Tuesday)

Boys

110 meter high hurdles

1.Tyler Woodson15.00

100 meter dash

2.Felonte Larry10.77
5.Davin Woodson11.40

4 x 200 meter relay

1.Sikeston1:30

1600 meter run

2.Clay Lincoln4:31
5.Trevor Alhfield4:50

4 x 100 meter relay

3.Sikeston44.00

400 meter run

2.Quinton Lamb51.60
8.Devin Woodson54.00

300 meter hurdles

2.Tyler Woodson41.00

800 meter run

2.Clay Lincoln2:05
5.Trevor Alhfield2:09

200 meter dash

2.Quinton Lamb22.6
4.Thomas Elery22.7

4 x 800 meter relay

2.Sikeston9:02.25

3200 meter run

4.Clay Lincolnna

4 x 400 meter relay

3.Sikeston3:32

Shot put

1.Andy Croxford46'0"
3.Joe Johnson44'0"

Long jump

2.Felante Larry21'11"
4.Apollo Patterson21'4"
Discus
1.Taylor Old131'
2.Joe Johnson128"
Triple jump
2.Felante Larry43'3"

Pole vault

3.Kirk Butler11'6"
4.Trey Stone11'

High jump

4.Josh Bloyd5'8"

Girls

Sikeston Placers Only

100 meter dash

5.Latavia Flye13.1
8.A. Brock13.8

4 x 200 meter relay

2.Sikeston1:52

1600 meter run

5.Traci Jacksonna

4 x 100 meter relay

3.Sikeston52.4

400 meter run

3.Ashley Johnson1:04
6.Deneka Black1:06

800 meter run

2.Traci Jackson2:30

200 meter dash

4.Latavia Flye27.6
8.Kayla Williams28.7

4 x 400 meter relay

1.Sikeston4:24

Long jump

3.B. Hunt15'
Triple jump
3.Paige Kaiser31'

Pole vault

2.Paige Kaiser8'6"

High jump

2.Paige Kaiser4'6"


JUNIOR HIGH TRACK

Cape Junior High Relays

Sikeston Placers Only

Boys

100 meter hurdles

4.Jared Brooks

100 meter dash

1.Bryan Branion
2.Tommie Strong

4 x 200 meter relay

1.Sikeston

1600 meter run

3.Matt Rushing

4 x 100 meter relay

1.Sikeston

400 meter run

2.Brandon Wright

800 meter run

1.Chase Johnson2:13.5
5.Matt Rushing

200 meter dash

2.Tommie Strong
4.Brandon Washington

4 x 400 meter relay

1.Sikeston

Shot put

6.A.J. Vanover

Discus

2.Tyler Dame
6.Stan Ivie

Long jump

1. Tommie Strong
2. Dominic McCray

Triple jump

4.Chase Johnson
5.Timmy Hart

High jump

3.Brandon Washington
5.David Cody

Pole vault

4.Clayton Mayfield
5.Justin Deere

Girls

Sikeston Placers Only

75 meter hurdles

5.Chasidy Johnson

100 meter dash

1.Chasmon Herron
3.Michalae Flye

4 x 200 meter relay

1.Sikeston

4 x 100 meter relay

1.Sikeston 400 meter dash
5.Ebony Banks

200 meter dash

3.Michalae Flye

4 x 400 meter relay

2.Sikeston

Long jump

2.Martika Davis

Triple jump

4.Martika Davis Pole vault
2.Katie DeLaRosa