[Nameplate] A Few Clouds ~ 70°F  
High: 85°F ~ Low: 39°F
Thursday, Oct. 2, 2014

Sikeston tracksters sweep triangular

Wednesday, April 5, 2006

SIKESTON -- The Sikeston boys and girls track and field team swept a triangular meet at Sikeston Public Schools Stadium against Poplar Bluff and Oran on Tuesday.

Sikeston's boys team scored 86 points to beat out Poplar Bluff's 81 points. Oran followed up with three points.

On the girls side, Sikeston tallied 76 points to Poplar Bluff's 73 points. Oran finished up with 16 points.

Sikeston swept all the speed relay races as they prepare for the Jackson Invitational this weekend.

TRACK AND FIELD

Boys Team Points

1. Sikeston86
2. Poplar Bluff81
3. Oran3

Sikeston placers

110 high hurdles

2. Stephon Turner16.34
4. Gavilan Bland19.09

100 meter dash

1. Tommie Strong11.64
3. Dominic Fondon11.78
4. Mark Williamson11.79

4 x 200 meter relay

1. Sikeston1:38.76

1600 meter run

4. Sauceda6:12
4 x 100 meter relay
1. Sikeston Team 145.77
2. Sikeston Team 2

400 meter dash

2. David Stovall55.34

4. Brandon Wright

300 meter hurdles

2. Stephon Turner45.06
4. Gavilan Bland45.95

800 meter run

2. Trey Stone2:34.94
3. Sauceda2:43.13

200 meter dash

3. Brandon Wright24.84
4. B.J. Green25.36

3200 meter run

2. Jordan Roberts14:00

4 x 400 meter relay

1. Sikeston4:06.36

Discus

1. A.J. Vanover121'6"

Pole vault

1. Trey Stone12'0"
3. Sam Rains10'6"

Long jump

1. Dominic Fondon19'9"
2. Mark Williamson19'1"

High jump

1. Brandon Washington5'8"
2. Andre Goodwin5'6"

Triple jump

3. Dominic Fondon39'2 1/2"
4. Andre Goodwin38'10 1/2"

Shot put

1. Salamar Cox 47'7"

Girls Team Points

1. Sikeston76
2. Poplar Bluff73
3. Oran16

Sikeston placers

100 meter hurdles

1. Brittany Mallory20.12
2. Andrea Coleman20.38
3. Alexia Redd20.39

100 meter dash

1. Chasman Herrion13.2
2. Michel'le Flye13.66
4. Alexia Redd14.33

4 x 200 meter relay

1. Sikeston Team 12:08.91
2. Sikeston Team 22:12.80

1600 meter run

2. Brooke Demonia7:02

4 x 100 meter relay

1. Sikeston Team 154.25
2. Sikeston Team 259.28

400 meter dash

1. Traci Jackson1:06.88
2. Teah Atkinson1:12.97

300 meter hurdles

2. Andrea Coleman1:00.62
4. Brittany Mallory1:02.12

800 meter run

1. Alonda Harris2:50.21
3. Meredith Null3:19.19

200 meter dash

1. Chasman Herrion27.61
2. Michel'le Flye29.50

4 x 400 meter relay

1. Sikestonn/a

Long jump

1. LaShawna Turner13'9"
3. Olivia Burrows11'1 1/2"

Triple jump

3. Teah Atkinson26'2".