[Nameplate] Fair ~ 67°F  
High: 81°F ~ Low: 60°F
Thursday, July 24, 2014

Riverbend Invitational: Kennett sweeps 26th annual event held at NMCC

Friday, April 23, 2010

(Photo)
New Madrid County Central's Jamareia Jones runs in the 4x100 meter relay on Thursday at New Madrid County Central High School. The Eagles won the event with a time of 45.54.
(Photo by Brent Shipman, Staff)
Charleston boys, NMCC girls both place second

sd_sports@yahoo.com

NEW MADRID -- It was a great afternoon for the Kennett Indians, who Thursday took first in both the boys and girls side of the Riverbend Invitational Track Meet held at New Madrid Central Central High School.

Of the eight schools taking part on the boys side and seven on the girls, Kennett took first in both categories with 152-points and 163-points respectively.

Charleston was second for the boys with 117-points while NMCC took runner up for the girls with 149 points.

"I thought we performed extremely well today," Charleston coach Dan Kesselring said.

"Coming off of Tuesday we didn't run very well at Kennett.

"We came back today and it seemed like everybody got back on track."

Though her team trailed Kennett today by 14 points, NMCC's girls coach Marsha Campbell is trying to focus on the bigger picture.

"Kennett's got us the last two or three times and we got them at Charleston, so they're the ones we're battling back and forth with," she said. "But all of this is just practice.

"We're just trying to go to districts and beat them when we get there."

Girls

3,200 meter relay -- 1. Kennett, 12:19.11; 2. New Madrid, 14:09.43

100-meter hurdles -- B. Johnson, NMCC, 16.78; 2. J. Nicholson, East Prairie, 18.23; 3. M. Cooper, Hayti, 18.39

100 -- 1. C. Thompson, Kennett, 12.88; 2. T. Williams, NMCC, 13.11; 3. Harrell, NMCC, 13.86

800-meter relay -- 1. NMCC, 1:53.96; 2. Hayti, 2:00.95; 3. Kennett, 2:04.10

1,600 -- 1. M. Neno, Kennett, 6:45; 2. H. Sando, Kennett, 6:50; 3. Wayne, Malden, 7:25

400-meter relay -- 1. NMCC, 53.68; 2. Kennett, 55.35; 3. Hayti, 1:00.94

400 -- 1. K. Cooper, Charleston, 1:08.61; 2. A. Washburn, Kennett, 1:10.32; 3. K. Knupp, East Prairie, 1:12.26

300-meter hurdles -- 1. B. Johnson, NMCC, 49.88; 2. M. Cooper, Hayti, 51.05; 3. A. Johnson, NMCC, 55.76

800 -- 1. M. Neno, Kennett, 2:58; 2. J. Wheeler, Kennett, 3:50; 3. Che Che, Caruthersville, 3:55

200 -- 1. C Thompson, Kennett, 27.56; 2. Harrell, NMCC, 28.45; 3. T. Williams, NMCC, 28.53

3,200 -- 1. Neno, Kennett, 11:54.87; 2. H. Sands, Kennett, 12:18.21; 3. Wayne, Malden, 12:37.73

1,600-meter relay -- 1. Kennett, 4:49.43; 2. NMCC, 4:56.41; 3. Hayti, 5:02.79

Shot -- 1. J. Nicholson, East Prairie, 38-11.5; 2. E. Thompson, Kennett, 37-10; 3. C. Thompson, Kennett, 33-10

Discus -- 1. J. Nicholson, East Prairie, 123-5; 2. S. Wright, NMCC, 93-8; 3. T. Washington, Kennett, 89-9

Long jump -- 1. M. Knupp, East Prairie, 14-9.75; 2. K. Cooper, Charleston, 14-8.5; 3. T. Brown, NMCC, 14-4.5

Triple jump -- 1. K. Cooper, Charleston, 31-0.5; 2. Brown, NMCC, 28-11; 3. J. Wheeler, Kennett, 28-7

High jump -- 1. Nicholson, East Prairie; 2. Brown, NMCC; 3. Cooper, Hayti

Team results -- Kennett 163, NMCC 149, East Prairie 63, Hayti 62, Charleston 48, Caruthersville 31, Malden 27.

Boys

4X800-meter relay -- 1. Chaffee, 9:22.31; 2. Kennett, 9:40.75; 3. Charleston, 9:47.28

110-meter hurdles -- 1. Johnson, Kennett, 15.72; 2. Z. Shipman, East Prairie, 18.78; 3. Thomas, Hayti, 19.15

100 -- 1. J. Gray, Charleston, 11.35; 2. G. Stevenson, NMCC, 11.48; 2. Borders, Hayti, 11.49

800-meter relay -- 1. Kennett, 1:36.63; 2. Charleston, 1:37.67; 3. Hayti, 1:38.01

1,600 -- N. Cicardi, Chaffee, 5:14; 2. King, East Prairie, 5:15; 3. Eddington, Kennett, 5:30

400-meter relay -- 1. NMCC, 45.54; 2. Hayti, 45.62; 3. Kennett, 47.17

400 -- 1. J. Carter, Charleston, 53.10; 2. Weeden, Kennett, 54.58; 3. Hodges, Kennett, 54.89

300-meter hurdles -- 1. Johnson, Kennett, 40.03; 2. Borders, Hayti, 43.65; 3. Fender, Kennett, 45.82

800 -- 1. J. Yahn, Chaffee, 2:09.06; 2. J. Carter, Charleston, 2:14.83; 3. S. King, East Prairie, 2:15.13

200 -- 1. J. Gray, Charleston, 23.05; 2. G. Stevenson, NMCC, 23.33; 3. West, Hayti, 23.81

3,200 -- 1. Blankenship, Malden, 12:13; 2. Pulliam, Chaffee, 12:30; 3. Allen, Malden, 12:05

1,600-meter relay -- 1. Kennett, 3:42.59; 2. Chaffee, 3:48.25; 3. Charleston, 3:52.48

Shot -- 1. Parr, Kennett, 44-8; 2. D. Lee, Chaffee, 43-1; 3. J. Sorrells, East Prairie, 41-11

Disc -- 1. Parr, Kennett, 119-5; 2. Martin-Readus, NMCC, 104-10; 3. Herrad, Kennett, 103

Long jump -- 1. Gooden, Kennett, 21-11; 2. D. Jones, Charleston, 20-7.5; 3. West, Hayti, 19-9.75

Triple jump -- 1. Gooden Kennett, 44-4.5; 2. D. Jones, Charleston, 41-5; 3. Dwight, Kennett, 41-4

High jump -- 1. Jones, Charleston; 2. Gooden, Kennett; 3. Shipman, East Prairie.

Team results -- Kennett 152, Charleston 117, Chaffee 97, Hayti 73, NMCC 71, East Prairie 40, Malden 37, Caruthersville 31.