[Nameplate] Fair ~ 32°F  
Freeze Warning
Saturday, Nov. 1, 2014

Scott City's Shemonia tops at SEMO Conference meet

Friday, October 15, 2010

Sikeston's Ethan Scheer finishes in 16th

sd_sports@yahoo.com

CAPE GIRARDEAU -- Scott City's Brandon Shemonia topped the overall standings with a run of 16:20 but it wasn't enough to secure a team win in the SEMO Conference cross country meet on Thursday in Cape Girardeau.

Teammates Eric Essner (17:37) and Luke Keesee (18:19) tried their best to help with finishes of sixth and 15th, while Tyler Adams chipped in a 28th place finish with a time of 19:30. Scott City finished fourth with 78 points behind conference champion Cape Central, Notre Dame and Jackson. Poplar Bluff and Dexter rounded out fifth and sixth place.

Sikeston's Ethan Scheer finished 16th with a time of 18:21.

On the girls side, Dexter finished fifth behind first place Jackson, with Lizzie Kohlbaker pacing the Lady Bearcats with an 18th place finish and a time of 23:20.

Scott City's Melanie Lacey cracked the top 10 finishing seventh with a run of 20:57.

Local results are as followed:

Boys

Top Local Finishers

1. Brandon Shemonia (SC), 16:20; 6. Eric Essner (SC), 17:37; 15. Luke Keesee (SC), 18:19; 16. Ethan Scheer (S), 18:21; 26. Juan Campos (K), 19:19; 28. Tyler Adams (SC), 19:30.

Individual Team Results

Scott City -- 1. Brandon Shemonia, 16:20; 6. Eric Essner, 17:37; 15. Luke Keesee, 18:19; 28. Tyler Adams, 19:30, 32. Zach Cotner, 20:14.

Sikeston -- 16. Ethan Scheer, 18:21; 35. Jamie Newman, 21:54; 40. Josh Young, 24:07; 44. Austin Dial, 27:27.

Kelly -- 26. Juan Campos, 19:19.

Dexter -- 34. David Alexander-Rybolt, 21:03; 36. Alex Allstun, 22:28; 38. Austin Richardson, 23:07, 41. Logan Webb, 24:20; 42. Ryan Bagby, 25:12; 43. Matt Blattman, 25:55.

Team Results

1. Cape Central 36; 2. Notre Dame 47; 3. Jackson 77; 4. Scott City 78; 5. Poplar Bluff 126; 6. Dexter 175.

Girls

Top Local Finishers

1. 7. Melanie Lacey (SC), 20:57; 18. Lizzie Kohlbaker (D), 23:20; 22. Katie Justice (D), 24:19; 24. Malinda Maye (D), 24:55; 28. Morgan Cliff (D), 27:26; 30. Selana Flanigan (D), 29:06.

Team Results

Jackson 43; 2. Notre Dame 48; 3. Cape Central 50; 4. Poplar Bluff 86; 5. Dexter 117.

Junior Varsity Boys

Top Local Finishers

Jesse Sanders (SC), 19:00; 24. Jerrod Lynn (K), 20:58; 28. Trey Walker (K), 21:03.

Individual Team Results

Scott City -- 2. Jesse Sanders, 19:00; 36. Cody Ashcraft, 22:11; 59. Aaron Eaton, 29:12.

Kelly -- 24. Jerrod Lynn, 20:58; 28. Trey Walker, 21:03; 34. Derrick Garner, 21:55; 35. Davon Romine, 22:02; 39. Alan Lowe, 22:34; 49. Caleb Birk, 23:41.

Dexter -- 46. Jacob Mowary, 23:31.

Team Results

Cape Central 20; 2. Notre Dame 42; 3. Jackson 65; 4. Kelly 153.

Junior Varsity Girls

Top Local Finishers

5. Samantha Midgett (D), 25:59; 6. Linda Love (D), 26:03; 7. Miranda Brashear (SC), 26:05; 11. Alison Jarrell (D), 26:13; 12. Jenny Blattman (D), 27:28; 17. Rachel Birk (K), 29:34.

Team Results

1. Notre Dame 15.