[Nameplate] Overcast ~ 35°F  
High: 44°F ~ Low: 32°F
Saturday, Dec. 20, 2014

Lady Eagles to utilize speed against opponents

Sunday, November 21, 2010

(Photo)
Members of the New Madrid County Central basketball team are: Ebonni Adway, Brittany Johnson, Dallas Campbell, Brittian Horne, Benesha Childress, Danika Garmon, Te'Aundra Southern, Karen McGloson, Hunter Hewitt and Nikki Martin.
(Photo by David Jenkins, Staff)
sd_sports@yahoo.com

NEW MADRID -- Speed will be the appropriate word to describe the 2010-11 New Madrid County Central Lady Eagles basketball team.

"We're going to be one of the faster teams around I think," said coach David Crockett. " We're going to get up and down the floor and we are going to make you have to handle the ball against a lot of pressure. That's been our forte since I've been here and we're not going to change anything."

The Lady Eagles return one senior in Brittany Johnson who "will bring a lot of leadership to us," Crockett said.

While NMCC returns only one senior, they aren't without experience from last season's 14-11 team. Leading scorer Benesha Childress (5-9, so.) returns after scoring 17 points per game last season as does Karen McGloson (5-10, so.) who averaged 12 points and nine rebounds per game.

Sophomore Dallas Campbell (5-5) also returns and will handle the point guard duties after stepping up and filling that role at the end of last season for the Lady Eagles.

Sophomores Hunter Hewitt (6-0) and Nikki Martin (5-7) are both out for the team this year and Crockett said Hewitt will help inside while Martin will fill a shooter role.

"The girls have been working really hard this year and I've been really impressed with them," Crockett said.

2010-11 schedule

N.29-D.4Senath Tourney, TBA
D.6Scott Central, 6 p.m.
D.9at Dexter, 6 p.m.
D.18-23Lady Royal Invite, TBA
J.4Portageville, 6 p.m.
J.6at Senath-Hornersville, 6 p.m.
J.18Neelyville, 6 p.m.
J.20at Charleston, 6 p.m.
J.22at Naylor, 6 p.m.
J.24at East Prairie, 6 p.m.
J.27at Sikeston, 6 p.m.
J.31at Malden, 6 p.m.
F.2Caruthersville, 6 p.m.
F.3Delta, 6 p.m.
F.7Poplar Bluff, 6 p.m.
F.10at Chaffee, 6 p.m.
F.14Scott City, 6 p.m.
F.17South Pemiscot, 6 p.m.
F.21at Oran, 6 p.m.
F.22at Kennett, 6 p.m.
F.28-M.4District Tourney, TBA