[Nameplate] Fair ~ 43°F  
High: 70°F ~ Low: 52°F
Wednesday, Apr. 23, 2014

SHS sending five to state

Monday, February 14, 2011

Bulldogs' Blake Angle making his third trip to Columbia

sd_sports@yahoo.com

FARMINGTON -- The Sikeston wrestling team will be sending five Bulldogs to state competition after the Class 3, District 1 tournament on Friday and Saturday in Farmington.

As a team, Sikeston finished fifth out of 13 schools with a total of 95 points.

"Needless to say, having five guys qualify is pretty awesome," Sikeston wrestling coach Seth Harrell said.

Moving on to state for the third-straight time will be junior Blake Angle. Angle finished fourth in the 112-pound division.

Sophomore Jacob Stinnett (125-pound) and junior Kenton Robinson (140-pound) each finished the highest out of Sikeston's five medalists with two second place finishes.

Seniors Greg Smith and Faylon Marshall both took fourth place in the 160-pound and 171-pound weight divisions.

Results from the district tournament are as followed.

Team Results

1. Farmington 270.5

2. Rockwood Summit 243

3. Hillsboro 136.5

4. Washington 128.5

5. Sikeston 95

6. Poplar Bluff 75

7. Pacific 68

8. Cape Central 60.5

9. North County 58.5

10. Union 46.5

11. Webster Groves 41.5

12. St. Mary's 27

13. Gateway 7

Individual Qualifiers

Weight: 103

1.Tanner Danielson, Pacific (Jr.) 35-7

2. Nicholas Greco, Farmington (Fr.) 33-15

3. Joshua Jones, Webster Groves (Sr.) 25-11

4. Jack Hanify, Washington (Fr.) 26-9

Weight: 112

1. Dakota Napoli, Farmington (Jr.) 38-9

2. Aaden Aaden, Rockwood Summit (Jr.) 25-14

3. Garrett Arnold, North County (Jr.) 39-8

4. Blake Angle, Sikeston (Jr.) 36-5

Weight: 119

1. Cole Harnai, Washington (Fr.) 35-6

2. Mitchell Baer, Rockwood Summit (So.) 29-12

3. Jeff Miller, Pacific (Fr.) 24-15

4. Zachary Resinger, Farmington (So.) 26-21

Weight: 125

1. Todd Brackett, Farmington (Sr.) 42-6

2. Jacob Stinnett, Sikeston (So.) 31-10

3. Cody Summers, Washington (So.) 25-15

4. Nathan Montgomery, Hillsboro (Sr.) 33-11

Weight: 130

1. Brian Harman, Farmington (Jr.) 36-13

2. Nick Stauder, Rockwood Summit (Sr.) 32-10

3. Dalton Kuenzel, Union (Fr.) 31-12

4. Kaleb Barton, Poplar Bluff (So.) 18-18

Weight: 135

1. Jessie Francis, Farmington (Jr.) 43-4

2. Scott Hanify, Washington (Jr.) 31-9

3. Ethan Swingle, Poplar Bluff (Sr.) 36-8

4. Josh Martin, Rockwood Summit (Jr.) 20-21

Weight: 140

1. Lucas Reeves, Hillsboro (Jr.) 34-5

2. Kenton Robinson, Sikeston (Jr.) 25-15

3. Dylan Heiney, Rockwood Summit (Sr.) 29-7

4. Austin Martin, Central (Cape Girardeau) (Jr.) 31-17

Weight: 145

1. Boone Mcintosh, Rockwood Summit (Sr.) 30-11

2. Austin Repp. Pacific (Fr.) 39-5

3. Ryan Wadlow, Farmington (So.) 38-10

4. Jawuan Howard, Central (Cape Girardeau) (Sr.) 35-13

Weight: 152

1. Stanton Ketcherside, Farmington (Sr.) 38-10

2. Mitch Mays, Rockwood Summit (Jr.) 28-12

3. Tyler Jackson, Washington (Sr.) 31-10

4. Jonathon Schuler, Hillsboro (Jr.) 32-5

Weight: 160

1. Ethan Hennes, Farmington (Jr.) 35-13

2. Ian Mcintosh, Rockwood Summit (So.) 15-2

3. Zachary Forstmann, Washington (Sr.) 34-7

4. Charles Smith, Sikeston (Sr.) 30-14

Weight: 171

1. Brett Bader, Farmington (Sr.) 43-4

2. Peter Weingart, St. Mary's (St. Louis) (So.) 33-3

3. Rudy May, Rockwood Summit (So.) 32-12

4. Faylon Marshall, Sikeston (Sr.) 23-13

Weight: 189

1. Drew Lance, Rockwood Summit (Sr.) 38-2

2. Kevin Flesher, Central (Cape Girardeau) (Sr.) 39-9

3. Jarad Sheppard, Hillsboro (So.) 38-8

4. Eric Erchien, North County (Sr.) 27-17

Weight: 215

1. Justin Heberlie, Farmington (Sr.) 44-2

2. Spenser Mathews, Rockwood Summit (Jr.) 26-10

3. Chance Beny, Poplar Bluff (Sr.) 28-14

4. Joshua Mayberry, Hillsboro (So.) 30-7

Weight: 285

1. Abram Reynolds, Rockwood Summit (Sr.) 22-5

2. James Williams, Hillsboro (Sr.) 38-6

3. Charles Labry, Farmington (Sr.) 24-4

4. Marlon Hampton, Webster Groves (So.) 14-7