[Nameplate] Fair ~ 30°F  
High: 48°F ~ Low: 41°F
Thursday, Nov. 27, 2014

Borgsmiller wins title in high jump

Sunday, May 29, 2011

(Photo)
Sikeston junior Betsy Borgsmiller won the Class 3 high jump on Friday in Jefferson City with a jump of 5-5. David Jenkins, Staff
JEFFERSON CITY -- Sikeston junior Betsy Borgsmiller had a day to remember on Friday at the Class 3 state championship track meet.

Borgsmiller high jumped five feet, five inches to win only the second individual girls state championship in school history and first since Tina Collins won the same event with a jump of 5-4 in 1991.

Joining her making all-state was fellow junior Jalen Peet who finished eighth in the long jump with a distance of 33 feet, 11.5 inches. Teammate Allisha Oglesby just missed all-state honors in the same event, finishing ninth with a jump of 33-9.

Sikeston's 400-meter relay team qualified for the finals on Saturday with a time of 50.80 and will be seeded eighth in the event. Dexter's 400-meter relay team just missed qualifying, finishing ninth with a time of 50.86.

Sikeston's 800-meter relay failed to qualify for the finals as did Vonteria Applewhite in the 200-meter dash.

As a team, Sikeston currently sits in fourth after the first day with 11 points.

On the boys side, the Bulldogs had two all-state performers in the long jump with senior Trey Lewis placing third with a jump of 21-7 and senior Darryl Howard finishing sixth with a mark of 21-4.25. Lewis finished 12th in the high jump with a jump of six feet.

Sikeston's 400-meter and 800-meter relay teams qualified for the finals after finishing fourth (43.14) and seventh (1:30.62) in the preliminaries.

Sikeston's Quentin Washington failed to qualify in the 100-meter and 200-meter dash as did Keldon Warfield in the 110-meter hurdles.

After the first day, Sikeston has 9 points as a team, good enough for sixth place.

Results from Saturday can be found in the Tuesday edition of the Standard Democrat.

GIRLS

Day One results

Team (top five) -- 1. Festus 26, 2. Hannibal 16.5, 3. Warrensburg 13, 4. Sikeston 11, 5. St. Clair 10, 5. Affton 10.

Individual finals

High jump -- 1. Betsy Borgsmiller, jr., Sikeston, 5-5.

Triple jump -- 8. Jalen Peet, jr., Sikeston, 33-11.5; 9. Allisha Oglesby, so., Sikeston, 33-9.

Prelims

(top 8 qualify for finals)

800m relay -- 12. Sikeston (Yalanda Johnson, Darqueshionna Howard, Oglesby, Chazeton Redd) 1:48.95.

400m relay -- 8. Sikeston (Vonteria Applewhite, Howard, Oglesby, Redd) 50.80; 9. Dexter (Brooke Baker, Lindsey Hindman, Taylor Martin, Samantha Midgett) 50.86.

200 -- 9. Applewhite, sr., Sikeston, 26.15.

BOYS

Day one results

Team (top six) 1. Cameron 20, 2. Ste. Genevieve 18, 2. Westminster Christian Academy 18, 4. University City 12, 5. MICDS 11, 6. Sikeston 9.

Individual finals

High jump -- 12. Trey Lewis, sr., Sikeston, 6-0.

Long jump -- 3. Lewis, sr., Sikeston, 21-7; 6. Darryl Howard, sr., Sikeston 21-4.25.

Prelims

(top 8 qualify for finals)

110m hurdles -- 15. Keldon Warfield, jr., Sikeston, 15.89.

100 -- 12. Quentin Washington, sr., Sikeston, 11.51.

800m relay -- 7. Sikeston (Washington, Nick Nichols, Kyland Gross, Ray Clark) 1:30.62.

400m relay -- 4. Sikeston (Washington, Howard, Clark, James Watson) 43.14.

200 -- Washington, sr., Sikeston, 23.06


Related subjects