[Nameplate] Fair ~ 83°F  
High: 85°F ~ Low: 56°F
Tuesday, Sep. 30, 2014

SHS finishes with one state title, 14 all-staters

Tuesday, May 31, 2011

sports@standard-democrat.com

JEFFERSON CITY -- After an eventful first day that saw one of their own sit atop the podium at the Class 3 state track meet in Jefferson City on Friday, the Sikeston Bulldogs and Lady Bulldogs track team failed to match the excitement on Saturday.

The boys team finished in the 10th spot after sitting in sixth on Friday while the girls toppled to 18th after a fourth place finish on Friday powered by the gold medal performance of junior Betsy Borgsmiller in the high jump.

The girls qualified in just one event on Saturday -- the 400-meter relay.

The team of Vonteria Applewhite, Darqueshionna Howard, Allisha Oglesby and Chazeton Redd could not shake their eighth seed after prelims and finished eighth in the finals as well with a time of 50.66. The winning time, ran by Lincoln College Prep, was just a hair faster at 49.20.

Behind Borgsmiller's first place finish, Jalen Peet's eighth place finish in the triple jump and the 400-meter relay team's eighth, the girls totaled 12 points which was good enough for a tie for 18th place with John Burroughs.

MICDS claimed the top girls score for the team trophy with 71 points.

As for the boys, the Bulldogs had three events to make up some ground on Saturday but it was too few and far between when looking up at Grandview's monster total of 75 points.

Grandview took first while McCluer South-Berkeley nabbed second with 66 points.

The boys' 400-meter relay team captured third as Quentin Washington, Darryl Howard, Ray Clark and James Watson ran a collective time of 43.40.

The 800-meter relay team took sixth with a time of 1:31.11. Washington, Nick Nichols, Kyland Gross and Clark each ran that event.

Terry Jamison finished sixth in the triple jump with a leap of 44-5 1/2 to take all-state honors.

The top eight finishers in each event automatically qualify for all-state.

All together, Sikeston totaled one state champion and 14 all-state performers within individual and relay team events.

BOYS

Day one results

Individual

High jump -- 12. Trey Lewis, sr., Sikeston, 6-0.

Long jump -- 3. Lewis, sr., Sikeston, 21-7; 6. Darryl Howard, sr., Sikeston 21-4.25.

Prelims

(top 8 qualify for finals)

110m hurdles -- 15. Keldon Warfield, jr., Sikeston, 15.89.

100 -- 12. Quentin Washington, sr., Sikeston, 11.51.

800m relay -- 7. Sikeston (Washington, Nick Nichols, Kyland Gross, Ray Clark) 1:30.62.

400m relay -- 4. Sikeston (Washington, Howard, Clark, James Watson) 43.14.

200 -- Washington, sr., Sikeston, 23.06

Day two results

Individual

800m relay -- 6. Sikeston (Quentin Washington, Nick Nichols, Kyland Gross, Ray Clark), 1:31.11.

400m relay -- 3. Sikeston (Quentin Washington, Darryl Howard, Ray Clark, James Watson), 43.40.

Triple jump -- 6. Terry Jamison, 44-5 1/2.

Team results (top 10) -- 1. Grandview 75, 2. McCluer South--Berkeley 66, Westminster Christian Academy 50, 4. MICDS 29, Jennings 29, 6. Festus 26, 7. University City 25, 8. Cameron 23, 9. Ste. Genevieve 22, 10. Sikeston 21.

GIRLS

Day One results

Individual

High jump -- 1. Betsy Borgsmiller, jr., Sikeston, 5-5.

Triple jump -- 8. Jalen Peet, jr., Sikeston, 33-11.5; 9. Allisha Oglesby, so., Sikeston, 33-9.

Prelims

(top 8 qualify for finals)

800m relay -- 12. Sikeston (Yalanda Johnson, Darqueshionna Howard, Oglesby, Chazeton Redd) 1:48.95.

400m relay -- 8. Sikeston (Vonteria Applewhite, Howard, Oglesby, Redd) 50.80; 9. Dexter (Brooke Baker, Lindsey Hindman, Taylor Martin, Samantha Midgett) 50.86.

200 -- 9. Applewhite, sr., Sikeston, 26.15.

Day two results

400m relay -- 8. Sikeston (Vonteria Applewhite, Darqueshionna Howard, Allisha Oglesby, Chazeton Redd), 50.66.

Team results (top 18) -- 1. MICDS 71, 2. Festus 45, 3. Lincoln College Prep 36, 4. Affton 31, 5. Maryville 27, 6. Arcadia Valley 26, 6. University City 26, 8. Warrensburg 25, 9. McCluer South-Berkeley 24, 9. Cardinal Ritter 24, 11. Sullivan 22, 12. Hillsboro 20.5, 13. Hannibal 18.5, 14. Beaumont 15, 15. Excelsior Springs 14, 16. Gateway 13, 17. Smithville 12.5, 18. John Burroughs 12, 18. Sikeston 12.