[Nameplate] Fair ~ 78°F  
High: 86°F ~ Low: 70°F
Tuesday, Sep. 2, 2014

Postseason Honors

Wednesday, November 16, 2011

2011 MHSVCA All-State Volleyball Teams

Class 2

First Team

Amelia Held, jr., St. Pius X (Festus); Brianna Kempker, jr., Fatima; Joanna Muenks, jr., Fatima; Laura Rethemeyer, sr., Hermann; Maddie Baumann, sr., Clever; Marissa Brackman, jr., St. Paul Lutheran; Meagan Nolte, sr., St. Paul Lutheran; Michaela Hanafin, sr., Clever; Mikah Simpson, sr., Scott City; Samantha Meyer, jr., St. Pius X (Festus)

Second Team

Bailey Baumann, fr., Clever; Courtney Delay, sr., Bloomfield; Erin Eckhoff, sr., Stover; Dani Kepler, sr., Fair Grove; Devon Heins, jr., St. Paul Lutheran; Grace Richmeyer, fr., St. Pius X (Festus); Hannah Steinbeck, sr., Hermann; Katie Hogan, sr., Scott City; Leah Nigh, fr., Summit Christian Academy; Megan Golubski, sr., Pierce City; Megan Pope, Sr., Fatima

Honorable Mention

Abby Witthaus, jr., Hermann; Addie Hotop, sr., St. Vincent; Alexis Mitchell, sr., Blue Eye; Catherine Wheeler, jr., Bishop LeBlond; Kaelyn Osborn, sr., Pierce City; Kaili Simmons, jr., El Dorado Springs; Kelcee Rosslan, sr., Blair Oaks; Lexi Collier, Sr., West Platte; Lindsay Hutchison, sr., Bloomfield; Morgan Kensinger, jr., Fair Grove; Taylor Lower, sr., Springfield Catholic; Whitney Froman, sr., Scott City.

Class 1

Southeast All-Region

First Team

Abby Dyer, Eminence; Alli Dalton, Valle Catholic; Darcy Latham, Bismarck; Gretchen Koller, Valle Catholic; Jasmine Johnson, Bell City; Kelsey Williams, Eminence; Liza Gray, Advance; Taylor Cook, Lesterville

Second Team

Alex Watts, Lesterville; Brook Hutchison, Gideon; Erin Bollmann, Meadow Heights; Immerah Bethume, Lesterville; Katie Bader, Valle Catholic; Kelsi Prewitt, Clarkton; Natalie Grass, Valle Catholic; Savannh Nimmo, Gideon

Honorable Mention

Jacy Lashly, Eminence; Teagan Lorenz, Bismarck; Trisha Slagley, Bell City

Class 2

Southeast All-Region

First Team

Addie Hotop, St. Vincent; Amie Held, St. Pius X; Courtney Delay, Bloomfield; Katie Hogan, Scott City; Lindsay Hutchison, Bloomfield; Mikah Simpson, Scott City; Samantha Meyer, St. Pius X; Whitney Froman, Scott City

Second Team

Abby Young, Crystal City; Allie Yates, Arcadia Valley; Grace Richmeyer, St. Pius X; Kristen Williams, Arcadia Valley; Kylie Govreau, St. Pius X; Madison Mason, Arcadia Valley; Mallory Smith, Crystal City; Monika Smith, St. Vincent; Morgan Tipton, Grandview; Robyn Chism, Bloomfield; Sydney Short, Scott City

Honorable Mention

Hailey Townsend, Grandview

Class 3

Southeast All-Region

First Team

Amy Wibbenmeyer, Notre Dame; Elle Korenak, Ste. Genevieve; Haley Pouliezos, Windsor; Kate Edwards, Notre Dame; Marissa Cage, Windsor; Marissa Erwin, Perryville; Natalie Gremaud, Perryville; Shea Leible, Perryville

Second Team

Danni Guseman, Windsor; Jessica Wilkerson, Fredericktown; Kayla Thibodeaux, Windsor; Maddie Carder, DeSoto; Miranda Fowler, Notre Dame; Morgan Mueller, Perryville; Olivia Roth, Notre Dame; Paige Schmelzle, Ste. Genevieve; Terra Helm, Fredericktown

Honorable Mention

Jessica Onder, Festus; Makayla Campbell, Windsor

Class 4

Southeast All-Region

First Team

Asia Liggins, Sikeston; Danielle Farmer, Poplar Bluff; Haley Roberts, Farmington; Kelsey McDowell, Jackson; Melinna Craft, Jackson; Rachel Williams, Farmington; Riley Greenwell, Poplar Bluff; Trenice Greer, Sikeston

Second Team

Jaden McBride, Farmington; Jessica Hicks, Farmington; Julia Weber, Jackson; Kaley Morse, Poplar Bluff; Katie Williams, Cape Central; Natalie Miller, Jackson; Sara Eyler, Poplar Bluff; Tori Scheller, Cape Central