[Nameplate] A Few Clouds ~ 78°F  
High: 85°F ~ Low: 64°F
Friday, Aug. 1, 2014

Eva G. Hinshaw Memorial: Chaffee Lady Devils take first place

Sunday, April 1, 2012

(Photo)
Chaffee's Cassie Hindman leads the pack during the 100-meter hurdles event at the 2nd Annual Eva G. Hinshaw Memorial Track & Field Invitational at East Prairie High School on Friday afternoon. Hindman won the event with a time of 17 seconds helping the Chaffee girls team to a first place finish.
(Chris Pobst, Staff)
EAST PRAIRIE -- The Chaffee Lady Devils took first place at the 2nd Annual Eva G. Hinshaw Memorial Track & Field Tournament Friday at East Prairie High School.

Chaffee, who scored a total of 133 points, had six first place finishes.

"I'm very happy with these girls tonight," Chaffee girls coach Travis Caulkins said. "The thing was, it was every event. We had a couple standouts but it was just points all over the place. That's what makes it great."

Lindsey Statler finished with four first place medals including the 800 and 1600 meter runs as well as two relay events.

Hayti won second with 100 points while Scott City took third with 73.

"I can't say how proud I am of the girls," Caulkins said. "They're out there scratching and clawing. To get first place out of 14 teams -- we're very, very happy. It was a total team effort."

The boys side was taken by Kennett.

The Indians 102 points as a team beating out Chaffee who scored 85. Scott City finished with 68.5, which was good enough for third place.

There were a total of 14 teams that participated in the meet which made it one of the biggest track meets in the Southeast Missouri area.

"With 14 teams here, we had a good showing," Meet Director Chad Jamerson said. "It was a great mix of schools and great competition. It was to the wire in a lot of races and it seemed to be like that all day long."

What used to be the East Prairie Invitational turned into the Eva G. Hinshaw Memorial last year after the untimely passing of East Prairie's former athletic director, Eva Hinshaw.

"It's important as a school and a community to reflect and remember a great school member and a great community member," Jamerson said about Hinshaw. "She did so much for everyone around here and it feels good to take this time and make it about her."

Individual and team results are as followed.

Girls

Team Results

1. Chaffee 133, 2. Hayti 100, 3. Scott City 73, 4. Kennett 72, 5. Caruthersville 46, 6. Fulton Co. 40, 7. Oran 31, 8. Cairo 20, 9. Kelly 14, 10. East Prairie 12, 11. Malden 12, 12. Charleston 10, 13. Scott Central 5, 14. Delta 3.

Individual Results

100 -- T. Fonda (Ca), 13.03; 2. K. Whitfield (Ken), 13.16; 3. Ellie Sigman (Chaf), 13.26; 4. T. Covington (H), 13.61; 5. Kaylen Glastetter (O), 13.78; 6. M. Brashear (SC), 13.85; 7. Sam Ratledge (K), 13.91; 8. Addie Kielhofner (O), 14.00.

200 -- 1. T. Fonda (Ca), 26.63; 2. Ellie Sigman (Chaf), 27.81; 3. Ashlesha Rose (H), 28.85; 4. Kaylen Glastetter (O), 28.87; 5. Sutterfield (Chaf), 30.08; 6. Macy Parks (D), 30.13; 7. D. Tipler (H), 30.62; 8. Shelby Beggs (K), 31.18.

400 -- 1. T. Fonda (Ca), 1:01.19; 2. Alex Washburn (Ken), 1:02.60; 3. Samantha Ward (F), 1:03.40; 4. Kaylen Glastetter (O), 1:06.84; 5. Williams (H), 1:09.50; 6. Dadriona Gorman (H), 1:13.19; 7. M. Smith (Ca), 1:13.21; 8. S. Kerr (K), 1:14.

800 -- 1. Lindsey Statler (Chaf), 2:55; 2. Shaquya Nolen (F), 2:56; 3. Darcy Schwettman (SC), 3:12; 4. Irons (H), 3:13; 5. P. Smith (Ca), 3:14; 6. Rachel Birk (K), 3:17; 7. M. Smith (Ca), 3:18; 8. Kyles (H), 4:45.

1600 -- 1. Statler (Chaf), 6:23; 2. Anna Kern (SC), 6:37; 3. Rutherford (Chaf), 6:56; 4. Johnson (K), 7:08; 5. Jermonica Covington (H), 7:46; 6. Deeson (K), 8:41; 7. Banks (H), 9:28; 8. Amber Fritz (SCC), 10:12.

3200 -- 1. Holly Sando (K), 13:44; 2. Rutherford (Chaf), 15:14; 3. Butler (M), 15:25; 4. Anna Kern (SC), 15:28; 5. Johnson (K), 15:42; 6. Covington (H), 18:00; 7. Keandra Sharkey (H), 18:00.

100m hurdles -- 1. Cassie Hindman (Chaf), 17.0; 2. Maritsha Cooper (H); 18.35; 3. Addie Kielhofner (O), 18.81; 4. Shelbie Rhymer (SC), 19.0; 5. Lands (Chaf), 19.78; 6. Maddy Pierce (K), 21.40; 7. Morgan Ledure (K), 21.50; 8. Irons (H), 22.66.

300m hurdles -- 1. Addie Kielhofner (O), 51.31; 2. Martisha Cooper (H), 54.25; 3. Whitlow (Chaf), 55.62; 4. Bridgett Chadler (K), 1:02; 5. Brandy Cooper (H), 1:02.17; 6. Shelbie Rhymer (SC), 1:03.16; 7. Maddy Pierce (K), 1:06.44.

400m relay -- 1. Hayti, 53.62; 2. Chaffee, 55.84; 3. Cairo, 57.40; 4. Charleston, 59.35; 5. Scott Central, 59.59; 6. East Prairie, 1:00.37; 7. Malden, 1:01.55.

800m relay -- 1. Scott City, 1:54.62; 2. Chaffee, 1:57.06; 3. Hayti, 2:00. 08; 4. Fulton Co., 2:02.75; 5. Cairo, 2:04.69; 6. East Prairie, 2:11.80; 7. Charleston, 2:12.35.

1600m relay -- 1. Chaffee, 4:46.87; 2. Hayti, 5:12.72; 3. Kelly, 5:26.10.

3200m relay -- 1. Chaffee, 12:30.03; 2. Scott City, 13:27.94; 3. Hayti, 14:11.84.

High Jump -- 1. Whitfield (Ken), 4-8; 2. Morgan Ledure (K), 4-8; 3. Cassie Hindman (Chaf), 4-6; 4. Amy Langford (F), 4-4; 5. Gerhard (Chaf), 4-2; 6. Keandra Sharkey (H), 4-0; 7. Brianna Roberts (EP), 4-0.

Long Jump -- 1. Ellie Sigman (Chaf), 15-4; 2. T. Fonda (Ca), 14-8; 3. Sam Ratledge (K), 14-0; 4. Sermika Covington (H), 13-8; 5. Hailey Clayton (SC), 13-7; 6. Carlock (M), 13-0; 7. Stephanie Kerr (K), 12-7; 8. Gerhard (Chaf), 12-6.

Triple Jump -- 1. Sam Ratledge (K), 30-9; 2. Samantha Ward (F), 30-6; 3. Alex Washburn (Ken), 29-9; 4. Kaitlyn Parker (Ken), 29-6; 5. Strayhorn (EP), 29-2; 6. Covington (H), 28-10 1/2; 7. Hailey Clayton (SC), 28-1; 8. Carlock (M), 28 1/2.

Shot Put -- 1. Enna Thompson (Ken), 36-5; 2. B. Hardin (F), 31-3; 3. Andrea Gray (SC), 30-3; 4. D. Johnson (Ca), 30-3; 5. Brittany Kiefer (SC), 28-10; 6. D. Barber (Ca), 28-3; 7. Demisa Owens (Char), 27-0; 8. E'Neiqwua Ewing (Char), 25-7.

Discus -- 1. Enna Thompson (Ken), 109-3; 2. Katie Koonce (K), 93-0; 3. Jessica Boswell (SC), 83-8; 4. Penny Barrera (Ken), 77-7; 5. Schrum (Chaf), 77-3; 6. Brittany Kiefer (SC), 75-4; 7. Barker (C), 74-9; 8. Hailea Erwin (H), 71-8.

Boys

Team Results

1. Kennett 102, 2. Chaffee 85, 3. Scott City 68.5, 4. Caruthersville 67, 5. East Prairie 52, 6. Charleston 50, 7. Kelly 49, 8. Malden 47.5, 9. Delta 42, 10. Hayti 24, 11. Fulton Co. 10.5, 12. Oran 7.5, 13. Cairo 7. 14. Scott Central 1.

Individual Results

100 -- Jamaul Gray (Char), 11.28; 2. Tryvon Bradford (Ken), 11.50; 3. Uylesses Jones (Ken), 11.51; 3. Brad Beck (EP), 11.75; 5. Romello McCoy (M), 11.85; 6. H. Dickey (Ca), 12.06; 7. Tyson Estes (Chaf), 12.12; 8. C. Tramble (Ca), 12.17.

200 -- 1. Jamaul Gray (Char), 22.47; 2. Gunner Jones (M), 23.62; 3. Darryl Monroe (Ca), 23.9; 4. Dannenmueller (Chaf), 23.98; 5. H. Dickey (Ca), 24.34; 6. Armond Spahn (H), 24.35; 7. Romello McCoy (M), 24.78.

400 -- 1. Austin Atchley (SC), 53.34; 2. Jordany Yahn (Chaf), 53.41; 3. Kenneth Pittman (Ca), 53.74; 4. Kendall Pittman (Ca), 54.63; 5. Trey Walker (K), 55.03; 6. Adrian Soto (EP), 56.03; 7. Blake Henson (O), 56.03; 8. McBride (M), 56.40.

800 -- 1. Eric Essner (SC), 2:12; 2. Hall (Chaf), 2:16; 3. Jerrod Lynn (K), 2:17; 4. Tyler Adams (SC), 2:19; 5. Trey Walker (K), 2:22; 6. Joey Abrego (EP), 2:26; 7. Hale (M), 2:27.

1600 -- 1.Tyler Adams (SC), 5:03; 2. Simpson (Chaf), 5:04; 3. Joey Abrego (EP), 5:09; 4. Dwight Nance (D), 5:16; 5. Juan Campos (K), 5:21; 6. Hale (M), 5:29; 7. Jesse Nance (D), 5:37; 8. Williams (Chaf), 5:39.

3200 -- 1. Simpson (Chaf), 11:22; 2. Jesse Nance (D), 11:36; 3. Dwight Nance (D), 11:40; 4. Juan Campos (K), 11:45; 5. Williams (Chaf), 12:04; 6. C. Jones (Ca), 13:10; 7. Quantarious Williams (Char), 13:25.

110m hurdles -- 1. Dylan Hill (Ken), 17.44; 2. Skyler Bewley (SC), 18.03; 3. McGwire (Chaf), 19.35; 4. Tyler Craig (Char), 19.50; 5. Barkley James (Ken), 20.12; 6. M. Woods (Ca), 20.97; 7. Dalton Huffman (K), 21.44; 8. Anthony Pobst (O), 22.28.

300m hurdles -- 1. Phillip Latomondeer (EP), 43.43; 2. Dylan Hill (Ken), 44.75; 3. E. Villegas (Ca), 46.54; 4. Skyler Bewley (SC), 46.94; 5. Gavin Ray (K), 47.02; 6. Barkely James (Ken), 48.50; 7. Tyler Craig (Char), 49.06; 8. Mason Douglas (EP), 51.22.

400m relay -- 1. Hayti, 44.28; 2. Kennett, 45.78; 3. Chaffee, 45.91; 4. Charleston, 45.94; 5. East Prairie, 45.97; 6. Cairo, 47.75; 7. Scott City, 48.10; 8. Kelly, 48.41.

800m relay -- 1. Caruthersville, 1:34.16; 2. Hayti, 1:34.41; 3. Chaffee, 1:35.63; 4. Kennett, 1:37.00; 5. East Prairie, 1:39.39; 6. Scott City, 1:39.83; 7. Charleston, 1:43.93; 8. Fulton Co., 1:44.16.

1600m relay -- 1. Caruthersville, 3:42.90; 2. Hayti, 3:43.12; 3. Scott City, 3:43.17; 4. Chaffee 3:43.20; 5. East Prairie, 3:54.37; 6. Kennett, 3:55.34; 7. Charleston, 4:08.23.

3200m relay -- 1. Kelly, 9:20; 2. Chaffee, 9:31; 3. Caruthersville, 9:36; 4. Delta, 10:21; 5. Kennett, 10:34; 6. Charleston, 11:21; 7. East Prairie, 11:34.

High Jump -- 1. Dalton Huffman (K), 5-10; 1. Damion Tipler (EP), 5-10; 3. Bentrell Northern (Ken), 5-8; 4. Joe Holman (F), 5-0; 5. Garrett Kluesner (O), 5-0.

Long Jump -- 1. Romello McCoy (M), 20-5; 2. C. Tramble (Ca), 19-9; 3. Darryl Monrod (Ca), 19-1; 4. Bentrell Northern (Ken), 19-0; 5. Johnson (C), 18-7; 6. Demetrius Luster (H), 17-9; 7. Gunner Jones (M), 17-7; 8. Brett Dirnberger (SC), 17-7.

Triple Jump -- 1. Romello McCoy (M), 44-8 1/2; 2. Austin Atchley (SC), 38-11 1/2; 3. Dylan Hill (Ken), 38-9 1/2; 4. Ladarrian Polk (F), 37-9 1/2; 5. Treyvon Bradford (Ken), 37 1/2; 6. Damien Tipler (EP), 36-0; 7. Frank Nave (EP), 33-10; 8. Craig (Char), 33-2.

Shot Put -- 1. Dillon Parr (Ken), 42-10; 2. Austin Lashley (D), 38-4; 3. Worley (Chaf), 38-4; 4. Adam Bowers (SC), 36-2; 5. Krushon Scott (Char), 35-8; 6. Chris Lindsey (D), 35-8; 7. Travis Goodin (SC), 34-8; 8. Courtney Wigfall (Ken), 34-7.

Discus -- 1. Dillon Parr (Ken), 130-6; 2. Worley (Chaf), 117-11; 3. Krushon Scott (Char), 116-9; 4. Montrell Childress (Ken), 115-8; 5. Chris Lindsey (D), 108-5; 6. Travis Goodin (SC), 99-6; 7. Bowers (SC), 94-7; 8. Frank Rozmirsky (D) 94-0.