[Nameplate] Fair ~ 57°F  
High: 86°F ~ Low: 57°F
Wednesday, Oct. 1, 2014

Twilight Relays

Saturday, April 14, 2012

(Photo)
Sikeston's Nick Nichols takes the handoff from Kyland Gross in the 4x200 meter relay. Sikeston won the event with a time of 1:30.52.
(Photo by David Jenkins, Staff)
Sikeston boys, girls fare well in Relays

sports@standard-democrat.com

SIKESTON -- The Sikeston Bulldogs always try to use their own Sikeston Twilight Relays as a gauge at how well the team is progressing at the midpoint of the track and field season.

The Bulldogs boys captured first place medals in seven of the boys events while the girls team won gold medals in five events in the 10-team field on Friday at Sikeston Public Schools Stadium.

"I thought it was a pretty good day for us," Sikeston coach Terry Flannigan said. "Our girls ran well and our boys ran well. We shaved time, which we've been trying to achieve and we did it today in a large clump."

Both teams were at their best on the track, improving on season-best times in every race.

Sikeston's three boys and girls speed relays improved in every race. The boys team won the 4 x 200 (1:30.52) and the 4 x 400 (3:33) and were nipped by Poplar Bluff in the 4 x 100, but still improved their time to 43.22.

"That's two and a half seconds off both relays," Flannigan said. "We're starting to get a few mechanics down. We made a few minor changes and it's paying off. In the 4 x 400 we shaved two and a half seconds off our best time there too.

The girls won the 4 x 200 (1:50.53), running a season-best time, and were second in the 4 x 100 (52.89).

In the open events, Poplar Bluff's Nick Pattillo won the 100 meter dash with an impressive time of 10.59. Sikeston's Steven Baker medaled with a third place time of 11.17.

In the mile run, Scott City's Brandon Shemonia took first place with a time of 4:34. Sikeston's Alan Lowe also medaled, taking third with a time of 5:02.

The Sikeston field events took first place in the long, triple and high jumps. Kyland Gross won the high jump with a leap of 5-10.

On the girls side, Sikeston's Jalen Peet won the long jump with a leap of 16-0 1/2. Betsy Borgsmiller won the high jump at 5-2.

"Our jumpers are a little tired right now -- their legs are tired because they're getting ready for their all-star basketball thing and I understand that," Flannigan said. "We've just got to get through this and our legs will start coming back."

Dexter's Chandler Crowley captured first place in the 100 meter hurdles with a time of 18.10.

"Bluff the last couple meets ate us up a little bit in the speed relays, so we're closing the gap a little bit on them," Flannigan said. "It gives us a little show of our talent and our kids like competing against people right around here for bragging rights."

Boys

Long jump -- 1. Sikeston 59-10; 2. Malden 53-5; 3. Poplar Bluff 51-6 1/2; 4. Dexter 50-6; 5. Kennett 48-4

Pole vault -- 1. Poplar Bluff 47-6; 2. Jackson 34-6; 3. Sikeston 16-6

800 relay -- 1. Sikeston 1:30.52; 2. Poplar Bluff 133.36; 3. Kennett 1:35.94; 4. Malden 1:46.99

High jump -- 1. Sikeston 17-0; 2. Charleston 11-6; 3. Kennett 10-10

3200 relay -- 1. Scott City 8:41; 2. Poplar Bluff 8:45; 3. Sikeston 8:50; 4. Jackson 9:33; 5. Saxony Lutheran 9:43; 6. NMCC 10:07; 7. Kennett 10:08; 8. Charleston 10:20

Distance medley -- 1. Poplar Bluff 11:55; 2. Sikeston 12:46; 3. Jackson 12:53; 4. Kennett 13:09; 5. Saxony Lutheran 13:11; 6. Dexter 13:24; 7. NMCC 13:32; 8. Charleston 14:22

Shot put -- 1. Jackson 116-1; 2. Kennett 115-11; 3. Poplar Bluff 109-0 1/2; 4. NMCC 107-8 1/2; 5. Sikeston 106-2 1/2; 6. Malden 97-6; 7. Charleston 93-11; 8. Dexter 86-10

110 hurdles -- 1. Sikeston 48.33; 2. Poplar Bluff 55.06; 3. Kennett 55.94; 4. Saxony Lutheran 59.16

400 relay -- 1. Poplar Bluff 43.04; 2. Sikeston 43.22; 3. Malden 45.56; 4. Kennett 46.12; 5. Charleston 46.31; 6. Scott City 47.50; 7. NMCC 47.96

100 -- 1. Pattillo (PB) 10.56; 2. Jones (M) 11.13; 3. Baker (S) 11.17; 4. Gray (C) 11.31; 5. Nichols (S) 11.41; 6. Clark (C) 11.69

1600 -- 1. Shemonia (SC) 4:34; 2. Davidson (PB) 4:53; 3. Lowe (S) 5:02; 4. Pelton (PB) 5:12; 5. Breite (SC) 5:17; 6. Poore (J) 5:18; 7. Stoveink (J) 5:19

Thrower's relay -- 1. Sikeston 52.87; 2. Jackson 53.00; 3. Malden 53.61; 4. Saxony Lutheran 54.44; 5. NMCC 55.64; 6. Dexter 55.93; 7. Charleston 1:02.24

1600 relay -- 1. Sikeston 3:33; 2. Poplar Bluff 3:35; 3. Scott City 3:38; 4. Saxony Lutheran 3:52; 5. Charleston 3:54; 6. NMCC 3:59

Discus -- 1. Jackson 365-11; 2. Sikeston 330-10; 3. Scott City 321-00; 4. Kennett 315-9; 5. Poplar Bluff 301-10; 6. Malden 300-10

Triple jump -- 1. Sikeston 118-2; 2. Charleston 112-1; 3. NMCC 103-9 1/2

Girls

Long jump -- 1. Sikeston 46-6 1/2; 2. Poplar Bluff 45-2 1/2; 3. Dexter 38-11 1/2; 4. Kennett 36-10 1/2

Pole vault -- 1. Jackson 25-0 1/2

800 relay -- 1. Sikeston 1:50.53; 2. Poplar Bluff 1:51.85; 3. Scott City 1:52.37; 4. Dexter 1:55.35; 5. Malden 2:06.56; 6. Saxony Lutheran 2:13.81

High jump -- 1. Borgsmiller (S) 5-2; 2. Harris (PB) 5-0; 3. Peet (S) 4-10; 4. Webb (PB) 4-8; 5. McCauley (PB) 4-8; 6. Harris (D) 4-6; 7. Y. Johnson (S) 4-2; 8. Crowley (D) 4-2

3200 relay -- 1. Poplar Bluff 11:11.9; 2. Dexter 11:28; 3. Saxony Lutheran 11:40; 4. Kennett 11:57; 5. Scott City 12:44

Distance medley -- 1. Poplar Bluff 14:55; 2. Kennett 15:02; 3. Dexter 15:35; 4. Saxony Lutheran 15:50

Shot put -- 1. Jackson 90-1; 2. Sikeston 89-1 1/2; 3. Poplar Bluff 87-5 1/2; 4. Scott City 81-8 1/2; 5. Dexter 79-8; 6. Kennett 79-4 1/2; 7. NMCC 79-2 1/2; 8. Jackson 68-4 1/2

100 hurdles -- 1. Crowley (D) 18.10; 2. Y. Johnson (S) 19.49; 3. Wood (D) 19.50; 4. Towomey (D) 20.25

400 relay -- 1. Poplar Bluff 50.6; 2. Sikeston 52.89; 3. Dexter 54.06; 4. Scott City 54.82; 5. Kennett 57.23; 6. Saxony Lutheran 1:01.47; 7. Malden 1:02. 96

Discus -- 1. Jackson A 290-8; 2. Dexter 237; 3. Kennett 226-5; 4. Scott City 222-11; 5. Jackson B 211-1; 6. NMCC 179-6

100 -- 1. Simon (PB) 13.0; 2. Redd (S) 13.05; 3. Peet (S) 13.58; 4. Whitfield (K) 13.89; 5. Brashear (SC) 13.90; 6. Baker (D) 13.93

1600 -- 1. Huskey (PB) 6:03; 2. Smith (D) 6:15; 3. Carlisle (N) 6:32; 4. Nino (K) 6:34; 5. Kern (SC) 6:49; 6. Butler (M) 7:00

Thower's relay -- 1. Sikeston 59.95; 2. Dexter 1:04.97; 3. Jackson 1:05.47

1600 relay -- 1. Poplar Bluff 4:28; 2. Dexter 4:40.98; 3. Saxony Lutheran 4:47.91; 4. Kennett 5:09.65

Triple jump -- 1. Sikeston 99-6; 2. Poplar Bluff 87-4; 3. Dexter 76-4; 4. Malden 49-0 1/2