[Nameplate] Fair ~ 78°F  
High: 86°F ~ Low: 70°F
Monday, Sep. 1, 2014

Red Devils Invitational

Friday, April 27, 2012

(Photo)
New Madrid County Central's Damien Glispie and Saxony Lutheran's Zachery Vogel run neck and neck in the 300-meter hurdles on Thursday in the Red Devil Invitational at Chaffee High School.
(David Jenkins, Staff)
Chaffee boys and girls sweep own meet

sports@standard-democrat.com

CHAFFEE -- The Chaffee Red Devils track team swept their own meet Thursday during the Chaffee Red Devil Invitational.

The boys scored a total of 139 while the girls finished with 133.

Through balanced scoring and three first place finishes, the Chaffee boys ended up well ahead of their closest competitor, Charleston, who scored 79.5 points.

Jordan Yahn and Peter Simpson gave Chaffee their two individual medals. Simpson took the 1600-meter title with a time of five minutes flat, while Yahn won the 800-meter run with a 2:11. Chaffee also won the 3200-meter relay in 9:11.

Kelly took third with 70, New Madrid County Central scored 53 for sixth, East Prairie claimed eighth with a 41.5, Scott Central scored 13 for 11th and Oran placed 12th with 12 points.

The Lady Devils beat out Jefferson, who had 101, behind five gold medal finishes.

Cassie Hindman won the high jump with a leap of 4-4. Lyndsey Statler won the 1600-meter run with a time of 6:22. Ellie Sigman won the 200-meter dash with a 27.18 run. With a time of 14:33, Holly Rutherford won the 3200-meter run and the Lady Devils relay team won the 1600-meter race with a time of 4:26.18.

BOYS

Team results

1. Chaffee 139, 2. Charleston 79.5, 3. Kelly 70, 4. Saxony 63, 5. Malden 59.5, 6. NMCC 53, 7. Delta 46, 8. East Prairie 41.5, 9. Jefferson 35.5, 10. Hayti 30, 11. SCC 13, 12. Oran 12, 13. Zalma 0.

Individual results

3200m relay -- 1. Chaffee 9:11; 2. Delta 9:19; 3. Kelly 9:22; 4. NMCC 9:22; 5. Saxony 9:43; 6. Charleston 11:06.

110m hurdles -- 1. Englehart (SL), 16.22; 2. McGuire (C), 18.53; 3. Glispie (NM), 18.94; 4. Pobst (O), 20.94; 5. Douglas (EP), 20.99; 6. Asmus (O), 21.8; 7. Powell (M), 22.57; 8. Vogel (SL), 28.27.

100 -- 1. Jones (M), 10.89; 2. Clark (CH), 11.50; 3. McCoy (M), 11.55; 4. Estes (C), 11.56; 5. Huffman (K), 11.70; 6. Ray (K), 11.75; 7. Chapman (C), 11.81; 8. Beck (EP), 11.92.

800m relay -- 1. Hayti 1:32.88; 2. Chaffee 1:35.09; 3. Charleston 1:36.69; 4. NMCC 1:41.75; 5. SCC 1:48.09.

High jump -- 1. Foster (CH), 6-0; 2. Tipler (EP), 5-10; 3. Huffman (K), 5-6; 4. Rapp (J), 5-6; 5. Hull (CH) 5-2; 6. Moore (H), 5-2.

Discus -- 1. Padilla (NM), 122-0; 2. Worley (C), 121-11; 3. Lindsey (O), 117-4 1/2; 4. Rozmirsky (D), 113-10; 5. Harris (M), 107-7 1/2; 6. Vetter (K), 107-1 3/4; 7. Simms (J), 101-8 1/4; 8. Howard (C), 101-5 3/4.

1600 -- 1. Simpson (C), 5:00; 2. Abrego (EP), 5:05; 3. Nance (O), 5:07; 4. Warren (J), 5:11; 5. Hale (M), 5:17; 6. Campos (K), 5:18; 7. Lynn (K), 5:26; 8. Williams (CH), 5:31.

400m relay -- 1. Hayti 44.12; 2. Chaffee 44.85; 3. Charleston 46.26; 4. Kelly 48.18; 5. NMCC 49.65; 6. SCC 50.00; 7. Oran 56.44.

400 -- 1. Fritsche (SL), 52.88; 2. Clark (CH), 54.47; 3. Hall (C), 54.68; 4. Soto (EP), 56.27; 5. Fowler (NM), 56.28; 6. Peileart (D), 56.75; 7. Robbins (C), 57.50; 8. Johnson (SC), 58.57.

300m hurdles -- 1. Englehart (SL), 44.54; 2. Foster (CH), 44.75; 3. Glispie (NM), 45.12; 4. Ray (K), 45.82; 5. Beck (EP), 48.14; 6. Douglas (EP), 53.68; 7. Vogel (SL), 58.25; 8. Davidson (K), 59.76.

Long jump -- 1. Cassell (CH), 19-6; 2. Pierce (CH), 18-10; 3. Rapp (J), 18-0; 4. Walker (K), 17-5; 5. Tipler (EP), 17-2; 6. McGuire (C), 16-1; 7. Powell (M), 15-7; 8. Robbins (C), 15-1.

Triple jump -- 1. Pierce (CH), 40-1; 2. Foster (CH), 39-2; 3. Moore (M), 38-2; 4. Warren (J), 38-1 1/2; 5. Huffman (K), 38-0; 6. Powell (M), 35-3; 7. Bond (K), 34-3; 8. Gifford (O), 27-1/2.

800 -- 1. Yahn (C), 2:11; 2. Walker (K), 2:13; 3. Lynn (K), 2:18; 4. Blissett (SC), 2:22; 5. Hovis (M), 2:23; 5. Prater (J), 2:23; 7. Williams (CH), 2:26; 7. Abrego (EP), 2:26.

200 -- 1. Jones (M), 22.74; 2. Dannenmueller (C), 23.16; 3. McCoy (M), 23.78; 4. Fritsche (SL), 23.99; 5. Bogan (CH), 24.02; 6. Rapp (J), 24.06; 7. Chapman (C), 24.10; 8. Westrich (O), 24.76.

Shot put -- 1. Lashley (D), 41-9 1/2; 2. Morehead (C), 40-6 1/2; 3. Worley (C), 39-11 1/2; 4. Western (NM), 39-9; 5. Knarr (J), 38-6; 6. Hill (NM), 38-5; 7. Lindsey (D), 37-8; 8. Vetter (K), 36-1 1/2.

3200 -- 1. Breite (SL), 11:08; 2. Simpson (C), 11:22; 3. Koehler (SL), 11:23; 4. Campos (K), 11:32; 5. Nance (D), 11:59; 6. Williams (C), 12:00; 7. Prater (J), 12:22; 8. Phillips (NM), 12:43.

1600m relay -- 1. Hayti 3:40.72; 2. Chaffee 3:41.97; 3. Charleston 3:44.16; 4. Saxony 3:55.00; 5. NMCC 3:59.19; 6. East Prairie 4:03.09; 7. Delta 4:09.31; 8. Kelly 4:27.31.

GIRLS

Team results

1. Chaffee 133, 2. Jefferson 101; 3. Hayti 100; 4. Kelly 65; 5. Saxony 56; 6. Oran 52; 7. NMCC 41; 8. Charleston 22; 9. Malden 16; 10. SCC 15; 11. Delta 8; 11. East Prairie 8; 13. Zalma 0.

Individual results

3200m relay -- 1. Saxony 11:18; 2. Chaffee 11:49; 3. Hayti 12:05; 4. Jefferson 13:52.

100m hurdles -- 1. Hammann (SL), 17.15; 2. Hindman (C), 17.63; 3. Kielhofner (O), 17.64; 4. Carlyle (O), 18.43; 5. Lands (C), 19.75; 6. Pierce (K), 20.27; 7. Henson (J), 20.51; 8. Winklebauer (SL), 21.06.

High jump -- 1. Hindman (C), 4-4; 2. Ledure (K), 4-2; 3. Roberts (EP), 4-2.

100 -- 1. Glastetter (O), 13.32; 2. Covington (H), 13.43; 3. Ratledge (K), 13.78; 4. Frasier (CH), 14.07; 5. Parks (D), 14.08; 6. Winters (H), 14.13; 7. Fort (SC), 14.16; 8. Dobbs (EP), 14.21.

800m relay -- 1. Hayti 1:54.65; 2. Jefferson 1:58.75; 3. SCC 2:01.34; 4. Saxony 2:07.60.

1600 -- 1. Statler (C) 6:22; 2. Rutherford (C), 6:34; 3. Carlisle (NM), 6:48; 4. Parks (J), 6:58; 5. McDowell (J), 7:34; 6. Covington (H), 7:53; 7. Leshay (M), 7:54; 8. Rowe (H), 8:12.

Shot put -- 1. Summers (NM), 37-8 1/2; 2. Nelson (NM), 32-8 1/2; 3. Ewing (CH), 31-0 1/2; 4. Wehner (J), 30-8 1/2; 5. Covington (H), 30-5; 6. Schrum (C), 26-11; 7. Hency (O), 26-5 1/2; 8. Owens (CH), 25-10 1/2.

400m relay -- 1. Hayti 53.33; 1. Oran 53.33; 3. Chaffee 56.30; 4. Kelly 56.37; 5. Malden 57.34; 6. SCC 1:00.08; 7. Saxony 1:00.52; 8. Jefferson 1:09.25.

400 -- 1. Schweiss (J), 1:03.75; 2. Gruenwald (SL), 1:07.63; 3. Gerhard (C), 1:09.56; 4. Settle (J), 1:10.24; 5. Blissett (SC), 1:11.65; 6. Williams (H), 1:13.10; 7. Parks (D), 1:14.32; 8. Wilson (M), 1:18.38.

Long jump -- 1. Ratledge (K), 13-11; 2. Sigman (C), 13-10; 3. Gerhard (C), 13-6; 4. Covington (H), 13-3; 5. Rose (H), 12-9; 6. Fraiser (CH), 12-6; 7. Kerr (K), 12-4; 8. Keeney (J), 12-3.

300m hurdles -- 1. Kielhofner (O), 50.61; 2. Cooper (H), 51.16; 3. Whitlow (C), 54.22; 4. Carlyle (O), 55.52; 5. Settle (J), 57.02; 6. Cooper (H), 58.25; 7. Chandler (K), 59.17; 8. Henson (J), 1:05.50.

Triple jump -- 1. Ratledge (K), 31-11; 2. Covington (H), 28-8; 3. Welker (J), 28-3; 4. Rose (H) 27-5 1/2; 5. Kerr (K), 26-2 1/2; 6. Carlock (M), 26-2.

800 -- 1. Keeney (J), 2:40; 2. Werner (SL), 2:41; 3. Welker (J), 2:46; 4. Gorman (H), 2:53; 5. Johnson (K), 2:56; 6. Carlisle (NM), 3:07; 7. Debretto (H), 3:12.

200 -- 1. Sigman (C), 27.18; 2. Glastetter (O), 27.78; 3. Schweiss (J), 28.62; 4. Sutterfield (C), 29.03; 5. Smith (H), 29.52; 6. Horton (CH), 29.81; 7. Parks (D), 30.05; 8. Dobbins (EP), 30.50.

Discus -- 1. Nelson (NM), 107-2; 2. Koonce (K), 101-3 3/4; 3. Schrum (C), 86-9; 4. Wehner (J), 75-7 1/4; 5. Summers (NM), 67-11 1/2; 6. Hall (C), 67-11; 7. Ewing (CH), 65-6 1/2; 8. Erwin (H), 63-8 1/4.

3200 -- 1. Rutherford (C), 14:33; 2. Parks (J), 14:35; 3. Butler (M), 14:43; 4. Muncke (C) 15:42; 5. Wahlers (SL), 16:52; 6. Fraser (J), 16:54; 7. Sharkey (H), 18:16; 8. Covington (H), 19:21.

1600m relay -- 1. Chaffee 4:26.18; 2. Saxony 4:30.40; 3. Jefferson 4:35.82; 4. Hayti 4:40; 5. Kelly 4:58.57.