Sikeston tracksters sweep triangular
SIKESTON -- The Sikeston boys and girls track and field team swept a triangular meet at Sikeston Public Schools Stadium against Poplar Bluff and Oran on Tuesday.
Sikeston's boys team scored 86 points to beat out Poplar Bluff's 81 points. Oran followed up with three points.
On the girls side, Sikeston tallied 76 points to Poplar Bluff's 73 points. Oran finished up with 16 points.
Sikeston swept all the speed relay races as they prepare for the Jackson Invitational this weekend.
TRACK AND FIELD
Boys Team Points
1. Sikeston | 86 |
2. Poplar Bluff | 81 |
3. Oran | 3 |
Sikeston placers
110 high hurdles
2. Stephon Turner | 16.34 |
4. Gavilan Bland | 19.09 |
100 meter dash
1. Tommie Strong | 11.64 |
3. Dominic Fondon | 11.78 |
4. Mark Williamson | 11.79 |
4 x 200 meter relay
1. Sikeston | 1:38.76 |
1600 meter run
4. Sauceda | 6:12 |
4 x 100 meter relay | |
1. Sikeston Team 1 | 45.77 |
2. Sikeston Team 2 |
400 meter dash
2. David Stovall | 55.34 |
4. Brandon Wright
300 meter hurdles
2. Stephon Turner | 45.06 |
4. Gavilan Bland | 45.95 |
800 meter run
2. Trey Stone | 2:34.94 |
3. Sauceda | 2:43.13 |
200 meter dash
3. Brandon Wright | 24.84 |
4. B.J. Green | 25.36 |
3200 meter run
2. Jordan Roberts | 14:00 |
4 x 400 meter relay
1. Sikeston | 4:06.36 |
Discus
1. A.J. Vanover | 121'6" |
Pole vault
1. Trey Stone | 12'0" |
3. Sam Rains | 10'6" |
Long jump
1. Dominic Fondon | 19'9" |
2. Mark Williamson | 19'1" |
High jump
1. Brandon Washington | 5'8" |
2. Andre Goodwin | 5'6" |
Triple jump
3. Dominic Fondon | 39'2 1/2" |
4. Andre Goodwin | 38'10 1/2" |
Shot put
1. Salamar Cox | 47'7" |
Girls Team Points
1. Sikeston | 76 |
2. Poplar Bluff | 73 |
3. Oran | 16 |
Sikeston placers
100 meter hurdles
1. Brittany Mallory | 20.12 |
2. Andrea Coleman | 20.38 |
3. Alexia Redd | 20.39 |
100 meter dash
1. Chasman Herrion | 13.2 |
2. Michel'le Flye | 13.66 |
4. Alexia Redd | 14.33 |
4 x 200 meter relay
1. Sikeston Team 1 | 2:08.91 |
2. Sikeston Team 2 | 2:12.80 |
1600 meter run
2. Brooke Demonia | 7:02 |
4 x 100 meter relay
1. Sikeston Team 1 | 54.25 |
2. Sikeston Team 2 | 59.28 |
400 meter dash
1. Traci Jackson | 1:06.88 |
2. Teah Atkinson | 1:12.97 |
300 meter hurdles
2. Andrea Coleman | 1:00.62 |
4. Brittany Mallory | 1:02.12 |
800 meter run
1. Alonda Harris | 2:50.21 |
3. Meredith Null | 3:19.19 |
200 meter dash
1. Chasman Herrion | 27.61 |
2. Michel'le Flye | 29.50 |
4 x 400 meter relay
1. Sikeston | n/a |
Long jump
1. LaShawna Turner | 13'9" |
3. Olivia Burrows | 11'1 1/2" |
Triple jump
3. Teah Atkinson | 26'2". |